Agenda | CEE-SECR 2016 Agenda – CEE-SECR 2016
2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | 2005

Agenda

 

Day I.October 28, Friday | October 29, Saturday | October 30, Sunday

         
08:00
whole day

Registration

Room I
09:00
30 min.
Opening ceremony
Room I Room II Room III Room IV Room V
Big data, Smart data
09:35
45 min.
Video availablePresentation available
Crystal Valentine, MapR
System Analysis and Engineering of Requirements
09:35
30 min.
Video availablePresentation available
Irina Gertovskaia, Company OTR
Testing & verification & analysis / Software quality assurance
09:35
30 min.
Video availablePresentation available
Ivan Perl, Oracle
Software architecture
09:35
30 min.
Video availablePresentation available
Denis Gabidullin, STC Metrotek
Usability and UX
09:35
120 min.
Nikita Efimov, New Cloud Technologies
10:15
30 min.
Video availablePresentation available
Grigoriy Pechenkin, Colvir Software Solutions
10:15
30 min.
Video availablePresentation available
Taya Rybak, HPE
Programming technologies and tools
10:15
30 min.
Video availablePresentation available
Zurab Beliy, Reksoft
10:35
30 min.
Video availablePresentation available
Felix GV, LinkedIn
10:55
30 min.
Video availablePresentation available
Alex Troshin, FINAM
Project & product management
10:55
15 min.
Video availablePresentation available
Alexandyr Kutsan, Reksoft
10:55
30 min.
Video availablePresentation available
Vladislav Kudinov, Vadim Korotynski, VeeRoute
11:15
15 min.
Video availablePresentation available
Vadim Tsesko, Yandex.Classifieds
11:15
15 min.
Video availablePresentation available
Alexey Vasilyev, BiPulse.ru
11:25
30 min.

Coffee Break

Big data, Smart data
11:55
30 min.
Video availablePresentation available
Anton Ovchinnikov, Grid Dynamics
Project & product management
11:55
30 min.
Video availablePresentation available
Svetlana Mukhina, Luxoft
Usability and UX
11:55
30 min.
Video availablePresentation available
Andrew Filev, Wrike
Programming technologies and tools
11:55
15 min.
Video availablePresentation available
Eugeniy Tyumentcev, HWdTech, LLC
System Analysis and Engineering of Requirements
11:55
110 min.
Anna Abramova, SPb СoA
Internet of Things Platforms
12:15
15 min.
Video availablePresentation available
Ilya Niklyaev, Singularis Lab
12:35
30 min.
Video availablePresentation available
Alexey Fyodorov, Odnoklassniki
12:35
30 min.
Video availablePresentation available
Boris Volfson, HeadHunter
12:35
30 min.
Video availablePresentation available
Margarita Titova, Onlinetours.ru
Programming technologies and tools
12:35
15 min.
Video availablePresentation available
Yury Mikhailuts, Southern Federal University
12:55
15 min.
Video availablePresentation available
Mikhail Malevannyy, DSTU
Programming technologies and tools
13:15
45 min.
Video availablePresentation available
Anatoly Levenchuk, TechInvestLab
13:15
15 min.
Video availablePresentation available
Ksenia Lobataia, T-Systems
13:15
30 min.
Video availablePresentation available
Aleksey Zinovev, Sobaka Pavlova
13:15
15 min.
Video availablePresentation available
Vasiliy Zakharov, Auriga
13:35
30 min.
Video availablePresentation available
Alexander Selyaev, Deutsche Bank Technology Centre
Big data, Smart data
13:35
15 min.
Video availablePresentation available
Dmitry Schitinin, Yandex.Classifieds
13:55
15 min.
Video availablePresentation available
Ruslan Savvotin, litres.ru
Software architecture
13:55
15 min.
Video availablePresentation available
Alexander Yakovlev, National Settlement Depository
14:00
60 min.

Lunch

Internet of Things Platforms
14:40
30 min.
Video availablePresentation available
Yuri Panchul
 
Security and reliability
15:00
15 min.
Video availablePresentation available
Yury Zagorulko, Novosibirsk State University
Human capital & education
15:00
120 min.
Video availablePresentation available
Anatoly Levenchuk, Luxoft
Business and entrepreneurship
15:00
30 min.
Video availablePresentation available
Maxim Voltchenko, Duane Morris LLP

System Analysis and Engineering of Requirements
15:00
70 min.
Anna Abramova, SPb СoA
Human capital & education
15:20
15 min.
Video availablePresentation available
Ilya Kudryavtsev, Samara University
15:20
15 min.
Video availablePresentation available
Aleksandr Lazarenko, National Research University Higher School of Economics
15:40
30 min.
Video availablePresentation available
Antony Pavlov, SRISA RAS
Big data, Smart data
15:40
30 min.
Video availablePresentation available
Andrey Shorin, HeadHunter
15:40
60 min.
Video available
Valentin Makarov, RUSSOFT
Igor Agamirzyan, NRU HSE
Nikolai Puntikov, First Line Software
Eugene Kovnir, Strategic Initiatives Agency
Dmitry Dyrmovsky, STC
Tagir Yapparov, I.T.Co.
Alexander, Reksoft
Programming technologies and tools
16:20
15 min.
Video availablePresentation available
Alexander Kamkin, ISP RAS
Programming technologies and tools
16:20
30 min.
Video availablePresentation available
Oleg Koutyrine, SAP SE, Walldorf
Programming technologies and tools
16:20
30 min.
Presentation available
Igor Sazonov, LMSTech
Internet of Things Platforms
16:40
15 min.
Video availablePresentation available
Pavel Boiko, AstroSoft
16:50
30 min.

Coffee Break

Human capital & education
17:20
30 min.
Video availablePresentation available
David West, Transcendence Corporation
Project & product management
17:20
15 min.
Video availablePresentation available
Victoria Piliptcevich, Reklend
Open Source
17:20
30 min.
Video availablePresentation available
Nikolay Marin, IBM
Business and entrepreneurship
17:20
90 min.
RUSSOFT Meeting
Valentin Makarov, RUSSOFT

Programming technologies and tools
17:20
120 min.
Igor Sazonov, LMSTech
17:40
15 min.
Video availablePresentation available
Anton Khritankov, MIPT
System Analysis and Engineering of Requirements
18:00
30 min.
Video availablePresentation available
Ales Zivkovic, Innopolis University
18:00
15 min.
Video availablePresentation available
Maxim Bukovskiy, AdServer
18:00
30 min.
Video availablePresentation available
Oleg Nenashev, CloudBees
18:20
15 min.
Video availablePresentation available
Pavel Korotkiy, Globus
Programming technologies and tools
18:40
30 min.
Video availablePresentation available
Oleg Steinberg, Southern Federal University
18:40
30 min.
Video availablePresentation available
Sergey Martynenko, school.system-analysis.ru
18:40
30 min.
Video availablePresentation available
Maxim Zaytsev, CodeInside
19:15
 

Conference party

 

October 28, Friday | Day II. October 29, Saturday | October 30, Sunday

         
Room I Room II Room III Room IV Room V
Project & product management
09:30
30 min.
Video availablePresentation available
Aleksei Pimenov, ScrumTrek
Programming technologies and tools
09:30
30 min.
Video availablePresentation available
Vladimir Prus, Pixty
Internet of Things Platforms
09:30
30 min.
Video availablePresentation available
Dmitriy Kartashov, The Academic University
System Analysis and Engineering of Requirements
09:30
15 min.
Video availablePresentation available
Sergey Evtuhovich, IIBA Russian Chapter
 
09:50
15 min.
Video availablePresentation available
Alexey Petrov, Bauman Moscow State Technical University
10:10
30 min.
Video availablePresentation available
Anton Semenchenko, DPI.Solutions
Software architecture
10:10
30 min.
Video availablePresentation available
Pavel Muzyka, CUSTIS
10:10
15 min.
Video availablePresentation available
Andrey Sadovykh, SOFTEAM Cadextan
10:10
30 min.
Video availablePresentation available
Olga Samarina, Yandex.Money
10:30
15 min.
Video availablePresentation available
Igor Suhorukov, Home workshop
Programming technologies and tools
10:30
50 min.
Alexander Kataev, Singularis Lab
Software architecture
10:50
30 min.
Video availablePresentation available
Maxim Tsepkov, CUSTIS
Project & product management
10:50
30 min.
Video availablePresentation available
Andrey Dmitriev, JUG.RU Group
10:50
15 min.
Video availablePresentation available
Andrei Yafimau
10:50
15 min.
Video availablePresentation available
Mikhail Ostrogorskiy, PhiloSoft
Programming technologies and tools
11:10
15 min.
Video availablePresentation available
Boris Sedov, Saint Petersburg State University of Aerospace Instrumentation
11:10
15 min.
Video availablePresentation available
Sergey Bulatitskiy, Nyxale
11:20
30 min.

Coffee Break

Programming technologies and tools
11:50
45 min.
Video availablePresentation available
Michael Wong, Codeplay Software
Human capital & education
11:50
15 min.
Video availablePresentation available
Igor Odintsov, RSC Group
System Analysis and Engineering of Requirements
11:50
30 min.
Video availablePresentation available
Konstantin Semenov, Luxoft
Big data, Smart data
11:50
30 min.
Video availablePresentation available
Kirill Shirokov, Luxoft
Programming technologies and tools
11:50
130 min.
Alexander Kataev, Singularis Lab
12:10
30 min.
Video availablePresentation available
Oleg Vlasenko, SimbirSoft
Testing & verification & analysis / Software quality assurance
12:30
30 min.
Video availablePresentation available
Mikhail Gromov, SberTech
12:30
30 min.
Video availablePresentation available
Aleksei Kopytov, Auriga
Big data, Smart data
12:50
30 min.
Video availablePresentation available
Evgeny Vinogradov, Yandex.Money
12:50
15 min.
Video availablePresentation available
Maxim Semenkin, CodeInside
13:10
15 min.
Video availablePresentation available
Irina Leshchuk, Grid Dynamics
13:10
30 min.
Video availablePresentation available
Alexey Ragozin, Deutsche Bank Technology Centre
Programming technologies and tools
13:10
30 min.
Video availablePresentation available
Ivan Pankov, Kaspersky Lab
Project & product management
13:30
30 min.
Video availablePresentation available
Dmitry Lobasev, lobasev.ru
13:30
15 min.
Video availablePresentation available
Sergey Zykov, National Research University Higher School of Economics
13:40
60 min.

Lunch

14:05
30 min.
Video availablePresentation available
Evgeniya Smorodnikova, Welltory Inc
Usability and UX
14:20
30 min.
Video availablePresentation available
Roman Kvartalnov, ZephyrLab
 
14:40
30 min.
Video availablePresentation available
Alexander Kolesnikov, Kaspersky Lab
Mobile and cross platform apps development
14:40
30 min.
Video availablePresentation available
Victor Chernogorov, MobileUp
Big data, Smart data
14:40
15 min.
Video availablePresentation available
Sergey Platov, Auriga
System Analysis and Engineering of Requirements
14:40
110 min.
Presentation available
Alexander Baykin, uml2.ru
15:00
30 min.
Video availablePresentation available
Natalia Sprogis, Mail.Ru Group
15:00
15 min.
Video availablePresentation available
Alexander Kulikov, Bayer
15:20
30 min.
Video availablePresentation available
Maxim Dorofeev, mnogosdelal.ru
15:20
30 min.
Video availablePresentation available
Alexander Epifanov, TAU Technologies
15:20
30 min.
Video availablePresentation available
Aleksandr Serbul, 1C-Bitrix
Project & product management
15:40
15 min.
Video availablePresentation available
Boris Slavin, Financial University under the Government of the Russian Federation
16:00
30 min.
Video availablePresentation available
Dmitry Bezuglyy, System Approach
16:00
15 min.
Video availablePresentation available
Pavel Pykhtin, Singularis Lab
16:00
15 min.
Video availablePresentation available
Valentin Onossovsky, UbiqMobile
16:00
30 min.
Video availablePresentation available
Alex Chistyakov, SKB Kontur
16:20
15 min.
Video availablePresentation available
Irina Vinogradova, Kaspersky Lab
Internet of Things Platforms
16:20
15 min.
Video availablePresentation available
Michael Kononov, Luxoft
16:30
30 min.

Coffee Break

Business and entrepreneurship
17:00
60 min.
Video available
Vyacheslav Nesterov, Dell Technologies
Nikolai Puntikov, First Line Software
Igor Kaloshin, IQPlanner
Igor Agamirzyan, NRU HSE
Rodion Kertling, InfoWings
Pavel Bogdanov, Almaz Capital
Human capital & education
17:00
15 min.
Video availablePresentation available
Alexander Chisler, SPbPU (Polytech)
Programming technologies and tools
17:00
15 min.
Video availablePresentation available
Evgenii Anastasiev, RAIDIX
Testing & verification & analysis / Software quality assurance
17:00
15 min.
Video availablePresentation available
Lilia Sapurina, Peter-Service
System Analysis and Engineering of Requirements
17:00
70 min.
Presentation available
Alexander Baykin, uml2.ru
17:20
15 min.
Video availablePresentation available
Victoria Cherkalova, Dell Technologies
17:20
15 min.
Video availablePresentation available
Sergey Lagutkin, Auriga
17:20
15 min.
Video availablePresentation available
Anastasiya Kugach, Reksoft
17:40
15 min.
Video availablePresentation available
Irina Radchenko, ITMO University
17:40
30 min.
Video availablePresentation available
Denis Silakov, Virtuozzo
17:40
15 min.
Video availablePresentation available
Nikita Syskov, EPAM Systems
Open Source
18:00
15 min.
Video availablePresentation available
Marina Kudinova, Virtuozzo
18:00
15 min.
Video availablePresentation available
Ivan Nemytchenko, GitLab
18:15
30 min.

Closing ceremony
Greeting from Evgeny Kuznetsov, Russian Venture Company

 

October 28, Friday | October 29, Saturday | Master-classes. October 30, Sunday

         
Auditorium 1 Auditorium 2 Auditorium 3 Auditorium 4 Auditorium 5
10:00
300 min.
David West, Transcendence Corporation
Requires separate registration
10:00
480 min.
Michael Wong, Duncan McBain, Codeplay Software
Requires separate registration
10:00
480 min.
Dmitry Bezuglyy, System Approach
 
10:00
180 min.
Tugdual Grall, Crystal Valentine, MapR
Requires separate registration
12:00
360 min.
Anton Semenchenko, DPI.Solutions
 

 

Gold

Deutsche Bank Technology CentreJetBrainsSAPFirst Line Software

Silver

Dell Technologies

Embedded

Auriga

Sponsors

T-SystemsKaspersky Lab

Main partners

RUSSOFTAP KITSECON

In cooperation

Association for Computing MachineryACM Special Interest Group on Software Engineering

Technical partners

Hosting-CenterVirtuozzoSoftInvent7pap StudioPrint SalonGroup MPrezent.ru

With support of

RAEC

Organizers

Software Russiai-Help